Thursday, December 17, 2009

UKWELI KUHUSU TOMMY HILFIGER NA OPRAH WILFREY

Kwa muda mrefu sasa kumekua na uvumi kwamba Tommy Hilfiger alifanya ubaguzi katika moja ya show za Oprah alipoalikwa katika studio hizo, kukatengenezwa ujumbe maalum na kusambwazwa katika internet na kuhamasisha watu kugomea nguo za kmpuni ya Tommy, ujumbe wenyewe unasomeka kama ifuatavyo:-

The guest was Tommy Hilfiger. On the show, she asked him if
the statements about race he was accused of saying were true.
Statements like'...'If I'd known African-Americans, Hispanics, Jewish
and Asians would buy my clothes, I WOULD NOT have made them so nice. I wish these people would *NOT* buy my clothes, as they are made for upper class white people'

His answer to Oprah was a simple 'YES'.
Where after she immediately asked him to leave her show.

My suggestion? Don't buy your next shirt or perfume from Tommy Hilfiger.
Let's give him what he asked for. Let's not buy his clothes, let's put
Him in a financial state where he himself will not be able to afford the
ridiculous prices he puts on his clothes. BOYCOTT.
PLEASE SEND THIS MESSAGE TO ANYONE YOU KNOW.

Je maneno hayo yana ukweli wowote? hii hapa ni video inayothibitisha ukweli wa jambo hili.

video

No comments:

Post a Comment